Obudowy są bardzo ważnym elementem naszego komputera. Niestety bardzo często ich wybór jest bagatelizowany. Obudów na rynku jest bardzo dużo. Jedne są nastawione na przepływ powietrza, drugie na design a trzecie i na jedno i na drugie.

Dlatego w tym artykule pomożemy wam dobrać odpowiednią obudowę do waszych zestawów.

A więc jaka powinna być dobra obudowa?

Po pierwsze cena. Większość z nas zwraca największą uwagę właśnie na ten aspekt, więc w pierwszej kategorii przygotowaliśmy obudowy nastawione głównie na atrakcyjna wycenę.
Po drugie jakość wykonania. Wypadałoby aby nasza obudowa była solidna i sztywna aby bez problemu mogła przetrwać próbę czasu.
Po trzecie: ofiltrowanie. Dobra obudowa musi mieć filtry przeciwkurzowe i to najlepiej nie jeden. Są one bardzo istotne aby chroniły nasze podzespoły przed zabrudzeniami z zewnątrz.

 

Do 150zł

Silentiumpc regnum rg4

 

Na pierwszy ogień idzie obudowa od polskiego producenta czyli SilentiumPc. Obudowa Regnum RG4 jest obudową budżetową, natomiast jak na swoją cenę reprezentuję naprawdę przyzwoity poziom. Za +- 20zł więcej możemy dostać wersję z panelem szklanym a za +-50zł więcej wersję z panelem szklanym i trzema wentylatorami z podświetleniem RGB.

Obudowa występuje w dwóch kolorach: czarnym i białym.

Podsumowanie:

+dobry przepływ powietrza
+dobre ofiltrowanie
+wersja z panelem szklanym i podświetleniem rgb

 

-mało miejsca na kable za płytą główną

 

SilentiumPc Signum SG1

Kolejna obudowa od polskiego producenta. Tym razem jest ona nastawiona na przepływ powietrza i kompaktowe rozmiary. Przy tej skrzynce mamy duże możliwości przy wyborze konfiguracji ponieważ mamy do wyboru kilka wersji paneli bocznych oraz paneli przednich.Ogólnie rzecz biorąc ta obudowa jest bardzo zbliżona do Regunm pod wzgledem jakosci budowy. Jak za taka cene otrzymujemy naprawde ciekawa obudowe z dobrym przepływem powietrza, całkiem pojemna jak na swoje rozmiary i ciekawie wyglądającą.

kompaktowa
+przewiewna
+przyzwoite ofiltrowanie
+jest wersja ze szklanym panelem

 

-dostęp do niektórych filtrów jest utrudniony
-brak podkładek antywibracyjnych w sankach na dyski twarde

Link do Ceneo

 

Do 200zł

Fractal Design Focus G

Fractal design jest głównie znany z konstruowania prostych i niezbyt efektownie wyglądających obudów. Natomiast przy focus g fractal poszedl inna droga i zrobił całkiem ciekawie wyglądającą i dobrze zrobiona (jak to fractal ma w zwyczaju) obudowę. Mamy kilka różnych kolorów do wyboru panel szklany w standardzie ale niestety bądź stety jednokomorową konstrukcje.

+pojemna
+przewiewna
+przyzwoite ofiltrowanie
+dobre wykonanie
+panel szklany

-choć w niektórych miejscach widać cięcia kosztów
-jednokomorowa konstrukcja

Link do Ceneo

Sharkoon AM5

Sharkoon am5 od niemieckiego producenta nie jest zbyt popularna obudową w polsce. Natomiast jest to całkiem dobra obudowa jak na tę cenę. Za 200zl dostajemy dobrze wykonaną, z panelem szklanym obudowę która również pod względem designu nie odbiega niczym od konkurencji.

+dobre wykonanie
+kilka różnych kolorów do wyboru
+panel ze szkła hartowanego
+rozbudowany panel i/o
+dobre ofiltrowanie

-błyszczący lakier na przednim panelu
-przeciętny przepływ powietrza

Link do Ceneo

 

Do 300zł

Phanteks P350X

Za okolo 300zl otrzymujemy naprawde solidna obudowe z panelem szklanym podświetleniem rgb i wieloma innymi dodatkami z półki premium. P350x to świetna obudowa od phanteksa. Nie mogło być inaczej.Choć przepusty na kable z boku płyty głównej mogły być inaczej zaprojektowane.

+bardzo dobre wykonanie
+dobre ofiltrowanie
+podświetlenie rgb
+panel szklany
+pojemna
+łatwa aranżacja okablowania

-dość wąskie przepusty na kable

Link do Ceneo

NZXT H500

Podobnie jak z phanteksem Nzxt rowniez oferuję jakosc z bardzo wysokiej półki za niezbyt wygórowaną cenę. Dla niektorych moze byc zbyt zwyczajna i prosta w wyglądzie ale po za tym jest naprawdę rewelacyjna. Jeżeli kogoś interesuje obsługa kilku wentylatorów rgb to Nzxt oferuje wam wersje h500i z dodatkowym kontrolerem i oprogramowaniem.

+bardzo dobre wykonanie
+dobre ofiltrowanie
+panel szklany
+łatwa aranżacja okablowania
+prosta i elegancka

-choć dla niektórych może to być wadą
-upierdliwy montaż dysków 3,5 cala

Link do Ceneo

Do 500zł

Fractal Design Meshify C

Kolejna obudowa od Fractal Design w tym zestawieniu. Tym razem nieco z innej półki. Meshify C jest zerwaniem z dotychczasowym wzornictwem fractala. Obudowa wygląda naprawdę elegancko. Do tego jakość wykonania, i ułatwienia w codziennym użytkowaniu. Tutaj bez problemu dostaniemy się do każdego filtra czy on jest na górze czy na samym dole. Dosyć mała długość jak i przedni panel typu mesh zapewniają świetne temperatury w środku obudowy. Meshify C to naprawdę świetna konstrukcja której cokolwiek zarzucić jest bardzo ciężko.

+kompaktowa
+bardzo dobrze wykonana
+świetnie ofiltrowana
+bardzo łatwy dostęp do filtrów
+rewelacyjny przepływ powietrza
+panel szklany

-dość krótka

Link do Ceneo


Bequiet Silent base 601

Bequiet! dobrze znany jest ze swoje produkty projektuje z myślą o jak najmniejszym ciśnieniu akustycznym. Z silent base 601 nie jest inaczej. Dobrze wyciszona jak i dobrze zbudowana obudowa zapewnia świetne wyciszenie. Niestety cierpi trochę na tym przepływ powietrza natomiast jest to w akceptowalnych granicach.

+bardzo dobre wykonanie
+dobre ofiltrowanie
+rozbudowany panel i/o
+panel szklany
+pojemna
+cicha
+łatwa aranżacja okablowania

-przeciętny przepływ powietrza

Link do CeneoDo 1000zł

Phanteks Evolv X

Phanteks Evolv X powoli dorasta do miana najlepszej obudowy, choć być może jest trochę przeceniana .Najwyższa półka jakościowa. Pod względem wykonania jak i wyglądu nie da się nic zarzucić. Ogromna konstrukcja nastawiona głównie na customowe chłodzenia wodne. Istnieje również możliwość zbudowania bez większych problemów dwóch systemów. Obudowa została wyposażona w dwa panele szklane po bokach. Co moim zdaniem jest trochę przerostem formy nad treścią, bo panel za płytą główną jest mocno przyciemniony, kable można ukryć ale kto chce to oglądać?

+Rewelacyjne wykonanie
+świetne możliwości aranżacji okablowania
+podświetlenie rgb
+bardzo pojemna
+atrakcyjny design

-czy potrzebne są dwa szklane panele?

Link do Ceneo


 

Bequiet! dark base pro 900

Druga obudowa od bequiet!, tym razem dark base pro czyli o segment wyżej niż silent base 601. Dark base to podobnie jak Evolv X konstrukcja o ogromnych rozmiarach, która pomieści wszystko i jeszcze więcej w swoim środku. Jak to ma niemiecki producent w zwyczaju obudowa również z nienagannym wyciszeniem i rewelacyjną jakością, w tym przedziale nie mogło być inaczej. Za około 1000zł otrzymujemy co tylko możemy sobie wymarzyć.

+świetne wykonanie
+bardzo pojemna
+świetne wyciszenie
+panel szklany

-przepływ powietrza mógłby być odrobine lepszy.

Link do Ceneo

4.5