Każdy z nas chce mieć w domu porządek. Najlepiej jak by jeszcze ten porządek zrobił się sam. Aby tak się stało z pomocą przychodzą nam odkurzacze autonomiczne. W tym zestawieniu podpowiemy wam co i za ile wybrać, aby choć trochę ułatwić sobie życie.

Ranking został podzielony na trzy kategorie (Budżetowy do 1000zł, Rozsądny od 1000 do 2500zł i Najwyższy poziom od 2500zł), w każdej z tych kategorii znajdują się po trzy propozycje zakupu.

Pierwsza propozycja to dobrze wszystkim znany odkurzacz od Xiaomi MiJia. Odkurzacz ten jest polecany bardzo często ze względu na świetny stosunek ceny do możliwości i funkcji. Robot wyposażony jest w 12 sensorów dzięki którym ma możliwość stworzenia mapy pomieszczenia co skutkuje tym, że urządzenie nie jeździ od ściany do ściany przy okazji odbijając się od nich tylko wytycza sobie trasę, za którą podąża. Odkurzacz wyposażony jest w pojemną baterię 5200mAh co wystarcza do 2,5 godzin działania oraz Można korzystać z aplikacji Mi Home i zdalnie sterować robotem, zmieniać tryby pracy i ustawiać harmonogram działania urządzenia. Dzięki wykorzystaniu bez szczotkowego silnika Xiaomi MiJia jest w stanie stworzyć podciśnienie w swoim układzie ssącym na poziomie 1,8 kPa, to jeden z najlepszych wyników w tej klasie urządzeń.

Ilife V8s

Drugi odkurzacz to produkt firmy Ilife. Mniej znany niż Xiaomi, ale to nie oznacza, że jest gorszy. V8s jest wyposażony w cztery tryby czyszczenia Tryb Programmed umożliwia zaprogramowanie ścieżki, po której urządzenie będzie się poruszać w trakcie odkurzania. Spot dokładnie czyści wyznaczony obszar. Edge odpowiada za czyste krawędzie i narożniki ścian. Max cechuje się potężnym ssaniem. Funkcja anti-tangle zapobiega osadzaniu się włosów i zanieczyszczeń w dyszy i szczotkach czyszczących. Dodatkowo urządzenie posiada możliwość sprzątania na mokro a pomaga przy tym I-Dropping to inteligentny zbiornik na wodę, którego specjalna konstrukcja gwarantuje równomierne dozowanie wody do mycia. Pomaga to usuwać zanieczyszczenia nie niszcząc przy tym podłogi. W zestawie z odkurzaczem znajduje się wiele pomocnych akcesoriów. Pilot zdalnego sterowania upraszcza kontrolę urządzenia. Stacja ładująca umożliwia urządzeniu automatyczne ładowanie, gdy sprzęt potrzebuje energii. Dwa filtry HEPA zadbają o odpowiednią filtrację zanieczyszczeń. Czas pracy wynosi 80 minut, co jest nie najlepszym wynikiem, natomiast posiada duży zbiornik na kurz co trochę rekompensuję krótszy czas działania.

Ecovacs Deebot M88

Trzecim i ostatnim w tej kategorii jest propozycja od Ecovacs czyli Deebot M88. Tak jak poprzednicy odkurzacz jest wyposażony w inteligentne rozwiązania, które pomagają w sterowaniu i nawigacją urządzenia, aby nie utknął czy uszkodził nam mebli. Oferuję również technologię, która pozwoli na sprzątanie w okolicach schodów. Czujnik Anti-Drop zapobiega przed wjazdem za daleko na stopień. M88 jest wyposażony w dwie nakładki ssące. Jedna do dokładnego czyszczenia z kurzu i okruszków, druga natomiast ma możliwość bezpośredniego zasysania większych elementów lub wciągania włosów czy to ludzki czy zwierzęcych bez zaplątywania ich w szczotkę. Do odkurzacza jest dołączona aplikacja, która umożliwi nam sterowanie samodzielne urządzeniem. Czas pracy wynosi 90 minut, i niestety zbiornik na kurz nie należy do największych, ale w tej cenie można to wybaczyć.

Rozsądne:

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner 2 Roborock S50

Pierwszą propozycją w tej kategorii jest kolejna propozycja od Xiaomi. Tym razem to Roborock s50. Najnowsza wersja urządzenia od tego producenta. Urządzanie zostało zmodernizowane, udoskonalone i wyposażone w dodatkową funkcję. Odkurzacz poza swoją oczywistą rolą odkurzania teraz jest wyposażony w funkcje mopowania. Standardowo już w urządzeniach z tej półki jest wyposażony w szereg rozwiązań i czujników które umożliwiają inteligentne poruszanie się, omijanie przeszkód, bezproblemowe podjeżdżanie pod dywan czy nawet pokonywanie listwy progowej w drzwiach. Ten sam akumulator o pojemności 5200mAh pozwala dokładnie na taki sam czas pracy, czyli 2,5 godziny, co jest świetnym rezultatem a dodatkowo podciśnienie jest większe i wynosi 2 kPa.

Ecovacs Deebot D901

Druga propozycja i drugi produkt od Ecovacs. Tym razem jest to Deebot D901. Tak samo jak z Xiaomi i tutaj D901 jest wyposażony w szereg innych i lepszych rozwiązań. Wyposażony w mnogość czujników które pozwalają urządzeniu stworzyć mapę nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego domu. Odkurzacz może posprzątać nam wszystkie pomieszczenia bez potrzeby przenoszenia go w inne miejsce. Rozbudowana aplikacja pozwala nam na wytyczenie odkurzaczowi wirtualnych granic, aby nie odkurzał tam, gdzie nie chcemy. Istnieje również możliwość, aby wytyczyć obszar, który ma być sprzątany częściej. Potrafi również rozpoznać rodzaj brudu i dostosować moc ssania która będzie optymalna co za tym idzie, sprząta dokładniej i dłużej. Inteligentne rozwiązania ułatwiają również pracę, ponieważ kiedy urządzenie wykryje niski poziom baterii zapamięta miejsce, w którym skończył pracę wróci do stacji ładowania, naładuję akumulator następnie wróci w to miejsce, gdzie skończył i dokończy odkurzanie. Czas pracy Deebota wynosi 100 minut.

Neato Botvac D3 Connected

Trzecią i ostatnią propozycją w tej kategorii jest produkt od Neato, Botvac D3. Ten odkurzacz jest najtańszym rozwiązaniem, ale wcale nie najgorszym. Oferuję dokładnie to samo co konkurenci, czyli funkcje mapowania pomieszczeń czy wytyczania wirtualnych granic. Dodatkowo jego mechanizm sprzątający jest o szerokości blisko 28cm co skutkuje szybszym i dokładniejszym sprzątaniem. Producent chwali się, że specjalny kształt urządzenia pomaga w dokładniejszym sprzątaniu przy ścianach i narożnikach, poradzi również sobie na każdym możliwym typie podłogi. Producent nie chwali się jaką mocą ssącą dysponuje ten odkurzacz, ale po jego działaniu można wywnioskować, że bardzo dużą. Radzi sobie bez problemu z nawet z dużymi okruchami i zbiera je wszystkie już po pierwszym przejeździe. Nie ma również problemu z częstym opróżnianiem, bo Neeato może zebrać aż 1 litr nieczystości. Czas pracy wynosi 60 min co jest przeciętnym wynikiem natomiast rekompensuje to o połowę krótszy czas potrzebny do naładowania akumulatora do pełna. Tutaj wynosi tylko 100 minut.

Najwyższa półka

Neato D7

Pierwsza propozycja w ostatniej kategorii to kolejna propozycja od Neato. Tym razem to najwyższy model, czyli d7. Wyposażony jest dokładnie w takie same rozwiązanie pozwalające nawigować i które stworzą nam mapę naszych pomieszczeń. Opcja no-go lines również jest tu dostępna. Taki sam jak w d3 świetny mechanizm sprzątający tylko dodatkowo wzmocniony o jeszcze większą moc ssania. Również bardzo duży pojemnik na brud i okruchy. Dodatkowo podwojona długość pracy na jednym ładowaniu, czyli 120min. To urządzeni da rade sobie wszędzie, na każdej powierzchni i posprząta nam cały dom za jednym razem. A gdyby bateria się wyczerpała wcześniej do wróci do stacji ładowania, uzupełni akumulator i wróci tam, gdzie skończył.

iRobot Roomba i7+

Pierwszy w tym zestawieniu urządzenie od najbardziej popularnego producenta automatycznych odkurzaczy, czyli iRobota. Tym razem na warsztat trafia najwyższy aktualnie model. Roomba i7+. Coś nowego na rynku odkurzaczy samojezdnych, ponieważ jest wyposażony w stację ładowania która po powrocie odkurzacza do bazy wyciągnie z pojemnika cały zebrany kurz do worka w bazie. Co za tym idzie częstotliwość czyszczenia pojemnika przez nas drastycznie spada. Nie będziemy musieli się dotykać do urządzenia, wystarczy tylko wyciągnąć worek, do którego wszystkie nieczystości będą zbierane. Funkcja Carpet boost pozwala zwiększyć moc na dywanie, aby jak najdokładniej wyciągnąć wszystkie zalegające w nim drobinki kurzu. Funkcja Dirt detect przy użyciu czujników optycznych i akustycznych umożliwia odnalezienie urządzeniu najbardziej zanieczyszczone miejsce, aby w pierwszej kolejności tam posprzątać. Czas pracy odkurzacza to 90min a ładowania tylko 75.

iRobot Roomba 980

​Trzecia i ostatnia propozycja już propozycja to znowu konstrukcja od irobot-a. Tym razem to Roomba 980. Urządzenie bardzo zbliżone do i7 czy i7+, oferuje dokładnie te same cechy, tylko za znacznie niższą cenę. Wyposażony jest we wszystkie technologie, które pozwalają mu na bardzo dokładne czyszczenie. Jest również jednym najcichszych rozwiązań do producent deklaruje hałas na poziomie tylko 61dB a konkurencja jest bliższa 70dB i więcej. Czas pracy to 120 minut a ładowania do 180. Jeżeli nie zależy wam dodatkowo na samoczynnym opróżnianiu odkurzacza to kupujcie 980- tkę.
Aktualny wybór odkurzacz automatycznych jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie za odpowiednią cenę, ale nie trzeba wydawać majątku, aby kupić sobie odkurzacz, który posprząta za nas a może i zetrze podłogę na mokro. Serdecznie polecam takie rozwiązanie, bo jest to naprawdę bardzo przyjemne i wygodne.
5